Με γκολ του Ίσακ η εκπληκτική Ρεάλ Σοσιεδάδ έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες στην La Liga (0-1 την Κάντιθ) και εδραιώθηκε στην κορυφή στο +3 από τους διώκτες της.

Είναι η δεύτερη ομάδα όλων των Ισπανών. Αυτή που όλοι θέλουν να το σηκώσει, αν δεν το κάνει η ομάδα που υποστηρίζουν. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ χτίζεται μαεστρικά τα τελευταία χρόνια, ωριμάζει μέρα με την μέρα και με την καλοκαιρινή προσθήκη του Νταβίδ Σίλβα δείχνει έτοιμη για την υπέρβαση.

Απέναντι σε μία ομάδα που πουλάει πολύ ακριβά το τομάρι τους (ειδικά εντός έδρας) οι Βάσκοι χρειάστηκε να λερωθούν, να δουλέψουν πολύ μες το γήπεδο για να πάρουν το 6ο συνεχόμενο τρίποντο.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο πρώτο μέρος, το γκολ του Ίσακ στο 27ο λεπτό ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, με την Κάντιθ να παίζει πολύ καλά πίσω από την μπάλα.

Ένα δεύτερο γκολ του Μίκελ Μερίνο με την έναρξη της επανάληψης (48’) ακυρώυηκε ορθά ως οφσάιντ, όμως η ενέργεια του ματς είχε αλλάξει. Ο Γιανουζάι (53’) και ο Ογιαρθάμπαλ (65’) σπατάλησαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες, όμως το λυτρωτικό γκολ ήρθε λίγο αργότερα.

Η σέντρα ακριβείας του Γιανουζάι βρήκε στο πίσω δοκάρι τον Ίσακ και ο Σουηδός σέντερ-φορ με κεφαλιά ακριβείας έκανε το 0-1 (66’) για την Ρεάλ Σοσιεδάδ που έφτασε να έχει 75% κατοχή μπάλας και με επαγγελματικό τρόπο κράτησε ως το τέλος μία πολύτιμη νίκη που την φέρνει μόνη στην κορυφή στο +3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης.