Όπως διαβάσατε στον τίτλο! Ένα ματς το οποίο μπορεί να μην έκρινε κάποιον τίτλο ή μεγάλη πρόκριση, δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι υπέροχο. Κάτι που συνέβη και στο Εϊμπάρ-Λεβάντε, εκεί όπου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με… 4-4, σε ένα παιχνίδι που «έβρεχε» γκολ!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Σέρχι Ενρίκ, αλλά η απάντηση ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα με τον Νογκάλες. Η Λεβάντε μάλιστα πήρε προβάδισμα στο 25ο λεπτό με το τέρμα του Σουάρες (1-2), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς ήρθε… ξανά τούμπα.

Η Εϊμπάρ πέτυχε τρία ( ! ) γκολ σε οκτώ λεπτά, με τον Εσκαλάντε στο 57′ και τον Ντε Ολιβέιρα στο 61′ (πέναλτι) και το 65′, δείχνοντας ότι… καθάρισε το ματς, προτού λάβει νέα απάντηση από τη Λεβάντε! Ο Αράντα στο 75′ μείωσε σε 4-3, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπόρχα Μαγιοράλ διαμόρφωσε το τελικό 4-4, σε ένα παιχνίδι-αποθέωση του ποδοσφαίρου!