Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 2-0 της Χετάφε και κρατάει σφιχτά την τέταρτη θέση που βγάζει στο επόμενο Champions League.

Όσο περνάει ο καιρός, όχι μόνο δεν ξεφουσκώνει, αλλά εδραιώνει την θέση της στην πρώτη τετράδα της Primera Division.

Η Χετάφε πήγε στο Σαν Σεμπαστιάν με σκοπό να παίξει φουλ άμυνα, όμως η τακτική αυτή δεν οδήγησε πουθενά, με την Ρεάλ Σοσιεδάδ να παίρνει μία δίκαιη νίκη με 2-0 και να ανοίγει στους 6 βαθμούς την διαφορά από την πέμπτη Μπέτις.

Ο Όιερ Ογιαρθάμπαλ μπορεί να αστόχησε στο πέναλτι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως στην εξέλιξη της φάσης άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους σε μία φάση που καθόρισε την αναμέτρηση.

Ο Κούμπο έκανε στο ξεκίνημα της επανάληψης το 2-0 (60’) με την Χετάφε να πετάει λευκή πετσέτα σε ένα βράδυ που δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Λίγο νωρίτερα τα αδέλφια Ουίλιαμς καθάρισαν την Εσπανιόλ που βρίσκεται για τα καλά στην ζώνη του υποβιβασμού. Πρώτα ο Ινιάκι (22’) και μετά ο Νίκο (75’) έκαναν το 0-2 μέσα στην Βαρκελώνη απέναντι σε μία Εσπανιόλ που δεν λέει να συνέλθει ούτε μετά την αλλαγή του υποβιβασμού.

Ο Σέρχι Νταρντέρ έκανε το τελικό 1-2 (90’), όμως οι γηπεδούχοι δεν απέφυγαν ακόμα μία ήττα που τους αφήνει με την θηλιά στον λαιμό.