Την ξέφρενη πορεία της συνέχισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που νίκησε εύκολα (2-0) στο «Ανοέτα» την Ουσασούνα για τη 15η αγωνιστική της La Liga τη στιγμή που Βιγιαρεάλ επικρατούσε 2-1 της Βαλένθια εντός έδρας.

Αγριεμένη επέστρεψε στις επίσημες υποχρεώσεις της η Ρεάλ Σοσιεδάδ! Οι Βάσκοι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπράις Μέντες που πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μια ασίστ, επικράτησαν εύκολα 2-0 της Οσασούνα στο «Ανοέτα» και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά από 15 αγωνιστικές στη La Liga. Την ίδια στιγμή η Βιγιαρεάλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Βαλένθια αλλά κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει 2-1 χάρη σε γκολ του Φόιθ λίγο πριν το τέλος.

Το ματς στο «Ανοέτα» ξεκίνησε με τη Σοσιεδάδ να πιέζει και να προηγείται μόλις στο 23ο λεπτό με γκολ του Μπράις Μέντες. Στο 27′ η Οσασούνα απείλησε με τον Άβιλα όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Ρεμίρο με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, οι Βάσκοι έψαξαν το δεύτερο γκολ με τον Κούμπο στο 64′ να σουτάρει και τον Αϊτόρ να αποκρούει. Ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα από τρομερή ασίστ του Μπράις Μέντες, ο Σέρλοτ με κεφαλιά έκανε το 2-0 «σφραγίζοντας» την νίκη στην ομάδα του.

Στο «Θεράμικα» η Βαλένθια, μπήκε δυνατά στο ματς με τη Βιγιαρεάλ και κατάφερε να προηγηθεί στο 21′ με υπέροχο πλασέ του Έντισον Καβάνι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ την ομάδα του Γκατούζο και στο 45′ έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χεράρ Μορένο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τσουκβουέζε και με κοντινό πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1. Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν… μονόλογος για τη Βιγιαρεάλ που έχασε αρκετές ευκαιρίες με τον Μορένο και τον Τζουκβουέζε. Στο 88′ ο Φόιθ λύτρωσε την ομάδα του αφού πρόλαβε τον Μαμαρντασβίλι στην έξοδο και με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καπού με βολίδα σημάδεψε τη συμβολή των δοκαριών της Βαλένθια και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.