Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Λεβάντε, παρά το προβάδισμα που είχε μέχρι το 91′ (1-2), καθώς δέχθηκε γκολ στο 92′ από τον Μπάρτι και… συμβιβάστηκε με την ισοπαλία (2-2).

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στην La Liga, η Λεβάντε υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης και με γκολ στο 92′ κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία, αφήνοντας… παγωτό, την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε.

Πλέον, η Ατλέτικό βρίσκεται στην 6η θέση με 19 βαθμούς (πέντε μακριά από την πρώτη Ρεάλ Σοσιεδάδ), ενώ η Λεβάντε περίμεινε στην προτελευταία θέση με 6 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12′ ο Αντουάν Γκριεζμάν, αλλά η Λεβάντε ισοφάρισε στο 37′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάρτι, διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έψαξαν σθεναρά το γκολ, το οποίο και βρήκαν στο 76′ με τον Κούνια. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως οι ροχιμπλάνκος θα πάρουν το τρίποντο, στο 87′ το χέρι του Λόντι εντός της περιοχής, ανάγκασε τον διαιτητή να δώσει πέναλτι μετά από την χρήση του VAR και ο Μπάρτι πέτυχε εκ νέου από τα 11 μέτρα, γκολ. Το 2-2 δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε δεν πήρε τρίποντο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην La Liga.