Ένα απόγευμα που σίγουρα θα θέλει να βγάλει σίγουρα από το μυαλό της βίωσε η Χετάφε που διαλύθηκε με 3-0 στην έδρα της Λεβάντε, σε ένα παιχνίδι που οι Μαδριλένοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 9 παίκτες.

Πέρσι για να της βάλεις γκολ, έπρεπε να κάνεις αίτηση, η Χετάφε με σήμα κατατεθέν την ατσάλινη της άμυνα, τερμάτισε το πρωτάθλημα με 37 γκολ παθητικό σε 38 αγωνιστικές. Φέτος, κάτι έχει σπάσει. Στις 10 πρώτες αγωνιστικές η ομάδα του Μπορδαλάς έχει δεχθεί ήδη τρεις «τριάρες», αυτή από την Λεβάντε ήταν η πιο ανέλπιστη.

Το ματς στράβωσε από πολύ νωρίς για τους Μαδριλένους, αφού στο 5ο λεπτό, ο Ρότζερ έβαλε την Λεβάντε μπροστά στο σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τσέμα είδε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνη προβολή στο κέντρο.

Η Λεβάντε χτύπησε αλύπητα στην κόντρες και με δύο ακόμα τέρματα από Ντάνι Γκόμεθ (17’) και Ντε Φρούτος (55’) έφτασε στο 3-0, με την Χετάφε να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 9 παίκτες λόγω νέας αποβολής του Ντζενέ στο 77ο λεπτό.