Η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να βγει εκτός κούρσας του τίτλου, καθώς κατάφερε να αναδειχθεί ισόπαλη με 3-3 κόντρα στην Λεβάντε και να μείνει στο -1 από τηνΗ Μπαρτσελόνα αποφάσισε να βγει εκτός κούρσας του τίτλου, καθώς κατάφερε να αναδειχθεί ισόπαλη με 3-3 κόντρα στην Λεβάντε και να μείνει στο -1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, με ένα παιχνίδι περισσότερο, και με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

«Αυτοκτονία». Μόνο αυτή η λέξη μπορεί να περιγράψει αυτό που κατάφερε η Μπαρτσελόνα, η οποία παρότι βρέθηκε να προηγείται με 0-2 της Λεβάντε, τελικά υποχρεώθηκε να αφήσει δύο βαθμούς με το τελικό 3-3 και να πει… αντίο στα σχέδια της για τον τίτλο στην La Liga, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν τον αγώνα όπως έπρεπε, με τον Μέσι να είναι αυτός που έκανε το 0-1 στο 26ο λεπτό, ενώ ο Πέδρι διαμόρφωσε το 0-2 στο 35ο. Όλα έδειχναν ένα εύκολο βράδυ για την Μπαρτσελόνα αλλά η Λεβάντε είχε άλλη άποψη.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, με τους Μελέρο και Μοράλες, οπότε στο 60ο λεπτό και με το σκορ στο 2-2, ο αγώνας ξανάρχιζε από την αρχή.

Ο Ντεμπελέ φρόντισε να βάλει την Μπαρτσελόνα και πάλι στην θέση του… οδηγού, κάνοντας το 2-3 στο 64ο λεπτό. Οι Καταλανοί όμως δεν «τελείωσαν» τον αγώνα και το σοκ ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Λεόν να ισοφαρίζει σε 3-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπαρτσελόνα είναι πλέον 2η με 76 βαθμούς αλλά σε 36 αγώνες, η Ατλέτικο παρέμεινε 1η με 77 βαθμούς σε 35 αγώνες, ενώ η Ρεάλ είναι στην 3η θέση με 75 βαθμούς σε 35 αγώνες.