Η Σεβίλλη απέδρασε από την έδρα της Λεβάντε και με σκορ 2-3 έμεινε σε τροχιά τετράδας.Στη ζώνη του υποβιβασμού η Λεβάντε.

Η Λεβάντε είχε καλύτερα αποτελέσματα από τη Σεβίλλη το τελευταίο διάστημα, όμως οι Ανδαλουσιάνοι έδειξαν τη διαφορά επιπέδου που χωρίζει τις δύο ομάδες, αφήνοντας πίσω την ήττα από τη Ρεάλ και κυρίως τον τρόπο με τον οποίο αυτή ήρθε. Το 3-2 στο “Θιουδάδ ντε Βαλένθια” τους διατηρεί με ασφάλεια στην τετράδα της La Liga έπειτα από 33 αγωνιστικές και αφήνει τους γηπεδούχους να πασχίζουν για την παραμονή.

Οι παίκτες του Τζούλεν Λοεπτέγκι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν ευκαιρίες και τελικά πήραν προβάδισμα με τον Χεσούς Κορόνα στο 14′. Ο Μεξικανός πέτυχε το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Σεβίλλης και θα πετύχαινε κι άλλο στο 27′, αν και ενδιάμεσα ο Χοσέ Λουίς Μοράλες είχε ισοφαρίσει με πέναλτι.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στο 2ο ημίχρονο, όμως η Λεβάντε δεν κατάφερε να βρει μεγάλες ευκαιρίες. Μια κεφαλιά στο 81ο λεπτό του Ζιλ Κουντέ έμοιαζε να κρίνει το παιχνίδι, όμως έπειτα από το γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν τρεις σπουδαίες στιγμές. Σε μία εξ αυτών ο Ρομπέρτο Σολδάδο μείωσε σε 2-3, σε μία άλλη επενέβη ο Γιασίν Μπουνού (ο οποίος μόλις ανανέωσε το συμβόλαιό του) και στην τρίτη ο Μαροκινός τερματοφύλακας έκανε βολέ πάνω στον Σολδάδο και παραλίγο να σημειώνει ένα απίθανο γκολ ισοφάρισης.