Σε ένα ματς με απίστευτο φινάλε, η Λεβάντε πανηγύρισε το τρίποντο της νίκης κόντρα στη Σοσιεδάδ (2-1) και παραμένει «ζωντανή» στη μάχη της παραμονής στην La Liga.

Το ματς της Λεβάντε με την Σοσιεδάδ ήταν do or die για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να πάρουν τρίποντο «χρυσάφι», με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαλέρο στο 90′

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος έδωσαν τρελό ρυθμό, με την Λεβάντε να ανοίγει το σκορ στο 53′ με τον Μιραμόν.

Η Σοσιεδάδ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 66ο λεπτό με τον Νταβίν Σίλβα, για να φτάσουμε στα συγκλονιστικά τελευταία λεπτά, με την Λεβάντε να κερδίζει πέναλτι στο 90′.

Ο Μιραμόν ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην Λεβάντε ένα υπερπολίτιμο τρίποντο στη «μάχη» που δίνει για την παραμονή στην Primera Division.

Με αυτή τη νίκη η Λεβάντε παραμένει κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο μείωσε την διαφορά της από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή στους τρεις βαθμούς…