Με ένα γκολ του Μαρτί στο 18ο λεπτό, τα «βατράχια» επικράτησαν της συμπολίτισσας Βαλένθια στο ‘Derbi del Turia’.

Μεγάλη νικήτρια του “Derbi del Turia” ήταν η Λεβάντε που επικράτησε 1-0 της συμπολίτισσας Βαλένθια στο “Ciutat del Valencia” στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής στη La Liga. Πλέον “τα βατράχια” ανέβηκαν στην 8η θέση με 35 βαθμούς, κάνοντας βλέψεις μέχρι και για Ευρώπη. Στη 12η θέση έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Το παιχνίδι:

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι «νυχτερίδες» που θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Βέσο δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για χέρι στο ημικύκλιο της περιοχής με τον Γκέδες, όμως, να εκτελεί άσχημα το φάουλ.

Πρώτη καλή στιγμή για τη Λεβάντε στο 11ο λεπτό με σουτ του Ροτσίνα να περνά λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μάλιστα, είχε ακόμα μία χαμένη ευκαιρία με τον Ντε Φρούτος να πετυχαίνει το δοκάρι. Μεγάλη φάση και στο 15’ για τα «βατράχια» με το πλασέ του Μοράλες να καταλήγει ελάχιστα έξω από την εστία του Σίλεσεν.

Η πίεση για την ομάδα του Λόπεθ απέδωσε, με το γκολ για το 1-0 να έρχεται στο 18ο λεπτό με το 10ο τέρμα του Ρότζερ Μαρτί στη σεζόν, με πλασέ, αφού πρώτα απέφυγε το τάκλιν του, κακού σε αυτό ματς, Ντιακαμπί. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Βαλένθια να προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους στη συμπολίτισσα, χωρίς, ωστόσο να φτάνει σε μεγάλη ευκαιρία.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι γηπεδούχοι είναι εκείνοι που στο 63’ χάνουν σπουδαία ευκαιρία με τον Ντε Φρούτος να μη δίνει καλά τη μπάλα στον Μαρτί για να εκμεταλλευτεί νέο λάθος του Ντιακαμπί στο ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 74’ ο Φερνάντεθ αποκρούει με τα πόδια πολύ καλό σουτ του Βαγιέχο που δεν μπορεί να ισοφαρίσει για την ομάδα του Γκράθια. H αναμέτρηση μέχρι το τέλος της βρήκε την Βαλένθια να ψάχνει, απεγνωσμένα και χωρίς αποτέλεσμα το γκολ που θα της έδινε έστω το βαθμό και τη Λεβάντε να δημιουργεί πολλούς κινδύνους στην αντεπίθεση, κατορθώνοντας να πάρει, τελικά, το πολύτιμο τρίποντο.