Μαγιόρκα και Εσπανιόλ έμειναν στο 1-1 στο ματς που άνοιξε τη 12η αγωνιστική της La Liga.

Με ισοπαλία, 1-1, ανάμεσα σε Μαγιόρκα και Εσπανιόλ ξεκίνησε η δράση στη 12η αγωνιστική της La Liga.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, ωστόσο το δεύτερο ξεκίνησε… φορτσάτα!

Στο 47’, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με εντυπωσιακή προβολή του Μουρίκι μετά από μπαλιά του Γκονθάλεθ από τα δεξιά.

Οι «περικίτος» έφεραν εντέλει το ματς στα ίσα στο 70’ με ένα γκολ που θα θέσει υποψηφιότητα για το κορυφαίο της χρονιάς!

Σκόρερ ο Λάθο, που έπιασε μία απίθανη σέντρα-σουτ από τα αριστερά και έστειλε την μπάλα στην απέναντι πλευρά της εστίας του Ράικοβιτς, που έμεινε να τη χαζεύει να καταλήγει στα δίχτυα του…

Η Μαγιόρκα ζήτησε πέναλτι στο 87’ αλλά το VAR απεφάνθη ότι δεν υπήρξε κάτι, με το 1-1 να μην αλλάζει.

Σημειώνεται ότι στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκαν από πλευράς γηπεδούχων ο Μαφέο, που βρισκόταν στον πάγκο, αλλά και ο Χαβιέρ Αγκίρε, για διαμαρτυρίες.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μαγιόρκα παραμένει στη 12η θέση και οι Καταλανοί στην 14η.