Μπορεί να έφτασε κοντά στον να χάσει βαθμούς μέσα στο «σπίτι» της, όμως η Οσασούνα το έκανε ξανά! Η ομάδα από την Παμπλόνα πήρε σπουδαία νίκη (2-1) κόντρα στη μαχητική Ράγιο Βαγιεκάνο, με «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

Αντλεί την δύναμη της από την έδρα, όπου γίνεται άλλη ομάδα. Η Οσασούνα εκμεταλλεύεται την δύναμη του «Σάδαρ» και με τρίτη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια ψάχνει φέτος το κάτι παραπάνω.

Το 2-1 επί της Ράγιο Βαγεκάνο ήρθε με χιτσκοκικό τρόπο, σε ένα παιχνίδι όπου τα πάντα έγιναν στην επανάληψη. Το γκολ του Ορόζ που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Παμπλόνα (54’, 1-0) σβήστηκε από μία έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Λεζέν, ο οποίος ισοφάρισε γρήγορα για την ομάδα του Βαγέκας (75’).

Τα πάντα έδειχναν μοιρασιά, όμως στο 90ό λεπτό ο Ρουμπέν Γκαρθία με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 2-1, σε μία μεγάλη νίκη για την Οσασούνα, που βρίσκεται από νωρίς στα ψηλά στρώματα της La Liga.