Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της κόντρα στην Αλμερία και επικράτησε με 2-0 σε ένα παιχνίδι που θα επισκιάζεται για πάντα από το “αντίο” του Ζεράρ Πικέ στο ποδόσφαιρο.

Η Μπαρτσελόνα έπιασε εξαιρετική απόδοση και αποχαιρέτησε με ιδανικό τρόπο τον Ζεράρ Πικέ, φτάνοντας στη νίκη 2-0 απέναντι στην Αλμερία για τη 13η αγωνιστική της La Liga.

Οι Καταλανοί βρήκαν δύο γκολ με τους Ουσμάν Ντεμπελέ και Φρένκι ντε Γιονγκ στο 2ο ημίχρονο, όμως είχαν σωρεία ευκαιριών για περισσότερα τέρματα.

Μόλις στο 7ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Καϊκί, όμως ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έστειλε την μπάλα δοκάρι και άουτ. Ο Ουσμάν Ντεμπελέ είχε δύο πολύ μεγάλες στιγμές όπου απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από καλή θέση, ενώ και ο Πέδρι είχε ορισμένες ευκαιρίες.

Στον αντίποδα, το μοναδικό που είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα τετ α τετ του Λάργκι Ραμαζάνι, ο οποίος νικήθηκε από τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν.

Η βραδιά κυλούσε με τον καλύτερο τρόπο μέχρι το 84ο λεπτό, όταν ο Τσάβι έδωσε εντολή για την αντικατάσταση του Πικέ. Το “Καμπ Νόου” σηκώθηκε στο πόδι και αποθέωσε για τελευταία φορά τον 36χρονο στόπερ, ο οποίος για το υπ’ αριθμόν 789 παιχνίδι της καριέρας του (667 σε διασυλλογικό επίπεδο) φόρεσε ξανά το περιβραχιόνιο του αρχηγού.