Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι που θύμισε ένδοξες εποχές, η Μπαρτσελόνα πάτησε την Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2), την προσπέρασε και μπήκε ξανά στην ζώνη του Champions League.

Το πάθος ξεχείλιζε. Το ένιωθες από τις γεμάτες εξέδρες (74.221 εισιτήρια). Η θέληση το ίδιο. Έμοιαζε με ντέρμπι από τα παλιά, το καταλάβαινες από τις πρώτες επαφές με την μπάλα, μόνο και μόνο ο τρόπος που έπαιζε ο Ντάνι Άλβες μαρτυρούσε πολλά.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έδωσε το πρώτο χτύπημα, αλλά αυτό που ακολούθησε την γέμισε μώλωπες παντού.

Μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στον Καράσκο κι εκείνος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 0-1 (8’). Μόνο που το προβάδισμα δεν κράτησε ούτε δύο λεπτά.

Στην επόμενη κατεβασιά, από σέντρα του Ντάνι Άλβες στο πίσω δοκάρι, ο Τζόρντι Άλμπα έπιασε ένα περίεργο ψηλοκρεμαστό βολέ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ξεγέλασε τον Όμπλακ για το 1-1 (10’).

Το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό ήταν γεμάτο φάσεις. Ο Ζοάο Φέλιξ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 (20’) και στην επόμενη φάση οι ροχιμπλάνκος βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Από σέντρα του Ανταμά Τραορέ στην καρδιά της περιοχής, ο Γκάβι έπιασε την κεφαλιά κι έκανε το 2-1 (21’)!

Αυτό δεν ήταν το βράδυ το Ζοάο Φέλιξ. Ο Πορτογάλος νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν για ακόμα μία φορά (24’), ενώ οι ροχιμπλάνκος άγγιξαν την ισοφάριση με τον Σάβιτς (37’), όμως η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η ατσάλινη άμυνα της Ατλέτικο Μαδρίτης που ήταν το σήμα κατατεθέν, έχει πάει πλέον περίπατο. Οι ροχιμπλάνκος δέχθηκαν τουλάχιστον δύο γκολ για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι και πριν βγει το ημίχρονο έφαγαν και τρίτο, όταν ο Αραούχο πήρε το ριμπάουντ μετά από κεφαλιά στο δοκάρι και από κοντά έκανε το 3-1 (43’) μέσα σε πανζουρλισμό!

Ο Ντάνι Άλβες πιστοποίησε την αφιονισμένη εμφάνιση του με το τέταρτο γκολ που ήρθε με το ξεκίνημα του ημιχρόνου (49’, 4-1), όμως ήταν κι αυτός που με την απευθείας αποβολή του για χτύπημα εκτός φάσης (69’) έβαλε την ομάδα του Σιμεόνε ξανά στο παιχνίδι, αφού λίγο νωρίτερα (58’) ο Λουίς Σουάρες είχε μειώσει σε 4-2 μετά από κακή αντίδραση των Καταλανών σε εκτέλεση κόρνερ.

Ωστόσο, το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν έφερε ποτέ ουσιαστικές φάσεις, με την Μπαρτσελόνα που είδε τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να μπαίνει ως αλλαγή και να κάνει ντεμπούτο, να κρατάει μάλλον εύκολα το 4-2 και να προσπερνάει τους ροχιμπλάνκος, μπαίνοντας μετά από καιρό στην ζώνη του Champions League.