Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε την Χετάφε με 1-0 και παρέμεινε στην κορυφή της La Liga.

Η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε κόντρα στη μαχητική Χετάφε και με το 1-0 στο “Καμπ Νόου” πήρε τρεις βαθμούς και παρέμεινε επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα της La Liga έπειτα από 18 αγωνιστικές.

Οι Καταλανοί είχαν την μπάλα στα πόδια τους σε συντριπτικό ποσοστό, όμως οι απουσίες των Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (τιμωρημένος) και Ρόναλντ Αραούχο (ανέτοιμος, έμεινε στον πάγκο) επηρέασαν το παιχνίδι τους. Στο 35ο λεπτό, ένα κλέψιμο και μία σέντρα του Ραφίνια μετατράπηκε σε γκολ από προβολή του Πέδρι που βρέθηκε σε ρόλο σέντερ φορ κι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η Χετάφε απειλούσε αρκετά στις αντεπιθέσεις και εάν οι παίκτες του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες ήταν πιο εύστοχοι, το αφήγημα του αγώνα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό. Ο Τσάβι προσπάθησε να επέμβει στο ημίχρονο με την είσοδο των Έρικ Γκαρθία και Τζόρντι Άλμπα, όμως ούτε αυτοί ούτε οι Φρανκ Κεσιέ και Μάρκος Αλόνσο που μπήκαν αργότερα κατάφεραν να κλείσουν τις τρύπες, με τους κινδύνους να αποκρούονται μέχρι τέλους.

Επιθετικά, οι “μπλαουγκράνα” δεν είχαν να προσφέρουν πολλά και περιορίστηκαν σε αυτό το γκολ του Πέδρι για να φτάσουν στην πέμπτη διαδοχική επιτυχία σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2023.