Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 1-0 την Έλτσε, χάρις τον Γκριεζμάν, κατέκτησε το “Joan Gamper Trophy” και ολοκλήρωσε την προετοιμασία της.

Προετοιμασία τέλος με φιλική κούπα και τώρα στα… σοβαρά. Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το «Joan Gamper Trophy», τον θεσμό που δημιούργησε το 1966 προς τιμήν ενός εκ των ιδρυτικών της μελών, του μετέπειτα προέδρου της Τζοάν Γκαμπέρ και που κάθε χρόνο προηγείται από την έναρξη των επίσημων διοργανώσεών της, επικρατώντας με 1-0 κόντρα στη νεοφώτιστη στη La Liga, Έλτσε (1-0).

Το ματς κρίθηκε από το γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν μόλις στο 2ο λεπτό μετά από ασίστ του Ζόρντι Άλμπα κι έκτοτε ο Ρόναλντ Κούμαν είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τα πλάνα του ενόψει της κρίσιμης και ιδιαίτερης από όλες τις απόψεις σεζόν που έχουν μπροστά τους οι Καταλανοί.

Ανεπίσημο ντεμπούτο με τα Μπλαουγκράνα πραγματοποίησε ο Μίραλεμ Πιάνιτς, ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή του Μπουσκέτς στο 63′.

Όσο για τον Λιονέλ Μέσι; Έπαιξε για όλο το 90λεπτο και περιμένει το πρώτο ματς στη φετινή La Liga με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ (27/9)