Η Γρανάδα έφτασε μία ανάσα από ένα μεγάλο διπλό στο Camp Nou, όμως ο Αραούχο κατάφερε να σώσει τον βαθμό για την Μπαρτσελόνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Απέφυγαν την πρώτη ήττα στη La Liga οι Καταλανοί, παρέμειναν χωρίς νίκη οι Ανδαλουσιανοί.

Η Μπαρτσελόνα έβλεπε για 90 λεπτά τους εφιάλτες του Απριλίου να επιστρέφουν απέναντι στη Γρανάδα, η οποία βρέθηκε μια ανάσα από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο «Καμπ Νου», όμως το γκολ του Αραούχο στις καθυστερήσεις γλύτωσε από το απόλυτο κάζο τους Μπλαουγκράνα και τους χάρισε έστω τον βαθμό.

Η Γρανάδα αιφνιδίασε στους γηπεδούχους μιας και μόλις στο 1ο λεπτό προηγήθηκε με τον Ντουάρτε με 0-1. Έκτοτε η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο και την κατοχή, πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι απειλητικοί στην αντεπίθεση.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα πίεζε για το γκολ το οποίο ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Αραούχο.

Η Μπαρτσελόνα είναι στην 7η θέση με 8 βαθμούς αλλά και έναν αγώνα λιγότερο από τις υπόλοιπες ομάδες.