Η Μπαρτσελόνα τα έκανε μαντάρα, ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από την Οσασούνα και δεν περίμενε να δει τι θα κάνει η Ρεάλ Μαδρίτης (η οποία νίκησε) και έχασε όποια ευκαιρία είχε για τον τίτλο, μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Με 10 παίκτες από το 77′ οι φιλοξενούμενοι, αλλά βρήκαν το γκολ της νίκης.

Βέβαια και να μην κέρδιζε η Ρεάλ Μαδρίτης πάλι θα το έπαιρνε αφού η Μπαρτσελόνα έδειξε ότι το είχε παρατήσει το έργο. Τι κι αν η Οσασούνα είχε δεχθεί 27 γκολ στις τελευταίες τέσσερις επισκέψεις της στην Βαρκελώνη;

Η ομάδα της Παμπλόνα πέτυχε την νίκη της χρονιάς, απέναντι σε μία πελαγωμένη Μπάρσα. Ένας πρώην Καταλανός (Αρναΐθ) έκανε το 0-1 στο 15ο λεπτό με την εμφάνιση των γηπεδούχων να είναι θλιβερή. Ένα καταπληκτικό φάουλ του Μέσι έφερε το 1-1 λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ενώ το γκολ του Λουίς Σουάρες λίγο αργότερα (68’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η αποβολή του Ενρίκ (79’) θεωρητικά διευκόλυνε το έργο των Καταλανών, όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόρες έκανε το σοκαριστικό 1-2 που άφησε σύξυλους τους παίκτες της Μπαρτσελόνα σε μία κάκιστη χρονιά σε όλα τα επίπεδα.

Η Μαγιόρκα για να ελπίζει σε παραμονή την τελευταία αγωνιστική, χρειαζόταν νίκη στο Νησί κόντρα στην Γρανάδα, που έδινε μάχη για το Europa League. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νωρίς με γκολάρα στην κόντρα από τον Κούτσο Ερνάντες, όμως δεν άντεξαν αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντίαθ με δυνατό σουτ ισοφάρισε και στην επανάληψη ο Φερνάντεθ (69’) με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2 ρίχνοντας στην Segunda Division την Μαγιόρκα.

Ο,τι δεν κατάφερε η τελευταία, το έκανε η Αλαβές, η οποία πέρασε από την Ανδαλουσία σε βάρος της Μπέτις. Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ στο 53’ με ωραίο σκάψιμο ο Χοσέλου και στο 78’ ο Ροντρίγκο Ελι έδωσε καθαρό προβάδισμα. Για την αδιάφορη βαθμολογικά και σε διακοπές στη μετα-covid εποχή, Μπέτις, μείωσε για το τελικό 1-2 στο 90’ ο Μορόν.

Ο,τι δεν κατάφερε η τελευταία, το έκανε η Αλαβές, η οποία πέρασε από την Ανδαλουσία σε βάρος της Μπέτις. Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ στο 53’ ο Χοσέλου και στο 78’ ο Ροντρίγκο Ελι έδωσε καθαρό προβάδισμα. Για την αδιάφορη βαθμολογικά και σε διακοπές στη μετα-covid εποχή, Μπέτις, μείωσε για το τελικό 1-2 στο 90’ ο Μορόν.

Αν και πήρε κάποια πολύ καλά αποτελέσματα και έδειχνε σχετικά άνετη, η Θέλτα θα πάει την τελευταία αγωνιστική στην Καταλονία με πολύ άγχος για να παίξει κόντρα στην υποβιβασμένη, Εσπανιόλ. Οι Γαλιθιάνοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο 28’ από την Λεβάντε από τα δύο γκολ του Μπάρντι, όμως με Σάντι Μίνα από κοντά (36’) και Ιάγο Ασπας στην κόντρα (45+1’) , ισοφάρισαν σε 2-2. Δυστυχώς για την Θέλτα, οι Βαλενθιάνοι είχαν και τρίτο γκολ, στο 52’ με τον Μπόρχα Μαγιοράλ και κράτησαν μέχρι το φινάλε το 2-3 παρότι από το 58’ έπαιζαν με δέκα εξαιτίας της αποβολής του Μιραμόν.

Τεράστια νίκη που της δίνει τη δυνατότητα να ελπίζει μέχρι την τελευταία αγωνιστική πήρε στο Μπιλμπάο από την Αθλέτικ η Λεγανές (0-2). Στο 23’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα εξαιτίας της αποβολής του τερματοφύλακά τους, Ουνάι Σιμόν, και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα για την οποία έπαιξε για 90 λεπτά ο Δημήτρης Σιόβας. Στο 79’ ο Γκερέρο έσκαψε εξαιρετικά για το 0-1 και στις καθυστερήσεις ο Ασανέ σε κενό τέρμα διαμόρφωσε το πολύτιμο 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Η Θέλτα είναι στο +1 από την Λεγανές και οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη με την ίδια διαφορά στο σκορ (1-0 η Θέλτα, 3-2 η Λεγανές). Σε περίπτωση ισοβαθμίας οι Γαλιθιάνοι θα σωθούν γιατί έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων. Το… θέμα για την Λεγανές είναι ότι την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την πρωταθλήτρια, Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Θέλτα πάει στην έδρα της… 20ής, Εσπανιόλ.

Με τις Ατλέτικο και Σεβίλλη να είναι σίγουρες για το Champions League, το μόνο που απομένει να γίνει γνωστό από την La Liga είναι το ποιες ομάδες θα παίξουν τη νέα σεζόν στο Europa League. Στην 5η θέση παρέμεινε η Βιγιαρεάλ παρά την ήττα από την Ρεάλ στην Μαδρίτη (2-1), αφού η Ατλέτικο επικράτησε εκτός έδρας της Χετάφε. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε άντεξε στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη με ωραίο σουτ του Γιορέντε (54’) και τελείωμα του Τόμας Παρτέι από κοντά (80’) πήρε τη νίκη σε βάρος της Χετάφε, η οποία έπεσε στην 7η θέση, κάτω και από την Σοσιεδάδ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στο Σαν Σεμπαστιάν με την Σεβίλλη.

Εκτός μάχης τέθηκε η Αθλέτικ [μέσω του πρωταθλήματος] καθώς έχασε εντός από την Λεγανές (0-2), όμως Βαλένθια και Γρανάδα θα διεκδικήσουν την 6η θέση την τελευταία αγωνιστική. Η Βαλένθια με γκολ του Γκαμεϊρό μετά την ασίστ του Φεράν Τόρες νίκησε 1-0 την πεσμένη, Εσπανιόλ, ενώ η Γρανάδα πέρασε με ανατροπή από την Μαγιόρκα (1-2) και την έριξε στην Segunda Division.

Σημειώνεται ότι ο τελικός του Κυπέλλου είναι ανάμεσα σε Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ρεάλ Σοσιεδάδ. Αν η τελευταία το κατακτήσει και τερματίσει μέσα στην 6άδα, τότε η 7η θέση από την La Liga οδηγεί στο Europa League. Ακολουθεί η τελευταία αγωνιστική για τις άμεσα ενδιαφερόμενες ομάδες.