Η Μπέτις γύρισε από την… κόλαση και κατάφερε να επικρατήσει της Αλαβές με 3-2, παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 από το πρώτο μισάωρο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 12ο λεπτό προηγήθηκαν με 0-1 χάρη στον Γιοσέλου και στο 24ο με 0-2 με γκολ του Μέντεζ.

Αλλά η Μπέτις μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή στο δεύτερο μέρος και κυριάρχησε στο γήπεδο. Αρχικά μείωσε σε 1-2 με πέναλτι του Ινγκλέσιας και στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η ανατροπή.

Στο 81ο ο Χοακίν ισοφάρισε σε 2-2 και ο Ιγκλέσιας «χτύπησε» και πάλι στο 88ο κάνοντας το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με την νίκη αυτή η Μπέτις έφτασε στην 6η θέση με 42 βαθμούς, ενώ η Αλαβές παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού με 22 βαθμούς, στην 18η θέση.