Καθάρισε και την Μπιλμπάο με 2-0 η Θέλτα που χτίζει σερί και ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Σπουδαία νίκη στην «Χώρα των Βάσκων», σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται πήρε με 2-0 επί της Μπιλμπάο η Θέλτα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πριμέρα.

Η ομάδα της Γαλικίας που ήταν ανώτερη στην επανάληψη, κατάφερε να ξεπεράσει ένα δύσκολο εμπόδιο σε μια έδρα από την οποία είχε να περάσει 14 ολόκληρα χρόνια στο πρωτάθλημα και με τη δεύτερη σερί νίκη της στη La Liga κατάφερε να πάρει ανάσα και να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Θέλτα ανέβασε στροφές, έγινε πιο απειλητική στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Σάντι Μίνα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, αφού αποδείχθηκε ότι στο ξεκίνημα της φάσης ο δημιουργός του γκολ Ιάγο Άσπας ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν και πάλι μπροστά με τον Σάντι Μίνα να βρίσκει με το κεφάλι στο δεύτερο δοκάρι τον Μάγιο που με καθαρό μυαλό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους «Γαλικιάνους».

Μπορεί οι Βάσκοι να πίεζαν μετά το τέρμα που δέχθηκαν, όμως η Θέλτα βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει ξανά. Επί της ουσίας, εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Ουνάι Σιμόν που πήγε να γεμίσει με τα χέρια αλλά πούλησε την μπάλα, με τον Ιάγο Άσπας να μη συγχωρεί και να γράφει από κοντά το 2-0.