Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη πανηγύρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι επικράτησε στο “Νουέβο Σαν Μαμές” με 3-2 της Ράγιο Βαγεκάνο και της έβαλε πιο δύσκολα όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γκαριτάνο προηγήθηκε με γκολ του Ινιάκι Ουίλιαμς μόλις στο 2ο λεπτό, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Άλεξ Μορένο στο 45ο λεπτό.
Στο 50ό λεπτό και πάλι ο Ινιάκι Ουίλιαμς έκανε το 2-1 και δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας δεύτερης κίτρινης κάρτας του Αντβίνκουλα.

Αυτό, έπαιξε τον δικό του ρόλο στη συνέχεια του παιχνιδιού, καθώς, στο 72ο λεπτό ο Ραούλ Γκαρθία έγραψε το 3-1, με την Ράγιο να μην παραδίδει έτσι τα “όπλα” μειώνοντας σε 3-2 αν και με δέκα παίκτες με γκολ του Ραούλ Ντε Τομάς.

Εν, τέλει η Αθλέτικ κράτησε την νίκη και “στρογγυλοκάθισε” στην 7η θέση ισόβαθμη με την 6η Βαλένθια, όμως, οι “νυχτερίδες” υπερέχουν στην διαφορά τερμάτων.

Από την άλλη η Ράγιο παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη όντας σε δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή της.