Επιστροφή στις νίκες με το 3-1 επί της Βαλένθια για την Οσασούνα, που εκμεταλλεύτηκε και την κόκκινη των «νυχτερίδων» και τις προσπέρασε στη βαθμολογία.

Νίκη με… πολλαπλά κέρδη για την Οσασούνα.

Η ομάδα του Ασαράτε επικράτησε 3-1 της Βαλένθια στην Παμπλόνα και την καβάλησε στη βαθμολογία, σκαρφαλώνοντας στην 9η θέση και άφησε τις «νυχτερίδες» στη 12η θέση. Αφού εκμεταλλεύτηκε την κόκκινη του Ροντρίγο στο 29ο λεπτό.

Ο Ροντρίγο άνοιξε το σκορ στο 14’ με πλασέ έπειτα από γύρισμα του Γκαμειρό, αλλά στη συνέχεια από ωραίος έγινε… μοιραίος αφού δέχθηκε κόκκινη για χτύπημα σε αντίπαλό του.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε στο πρώτο μέρος και ολοκληρώθηκε στο δεύτερο. Ο Όιερ σκόραρε με κεφαλιά στο 34’ και ο Γκαρθία με παρόμοιο τρόπο στο 48’, ενώ ο Εστουπινάν «κλείδωσε» τη νίκη στο 80ο λεπτό.