Η Εσπανιόλ κέρδισε με 1-0 την Μπέτις και πήρε πολύτιμο οξυγόνο στην μάχη για παραμονή στη La Liga.

Μετά το Μουντιάλ, η Εσπανιόλ είναι μία άλλη ομάδα. Μία ομάδα που δεν μάχεται για την παραμονή, αλλά μία ομάδα που μπορεί να κερδίσει τους πάντες.

Η Μπέτις ταξίδεψε στην Βαρκελώνη με στόχο να πάρει αποτέλεσμα που θα την αφήσει μόνη στην 4η θέση, όμως έφυγε με τα χέρια αδειανά.

Ένα γκολ του Μπρέιθγουεϊτ λίγο πριν το ημίχρονο (43’, 1-0) ήταν αρκετό για την Εσπανιόλ ώστε να φτάσει στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, που έφερε το άλμα από την προτελευταία θέση, στην 12η!

Λίγο νωρίτερα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε ένα ακόμα άλμα για το επόμενο Champions League. Με μπροστάρη τον αειθαλή Νταβίδ Σίλβα, η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν πέρασε από το Βαγέκας (0-2) και έπιασε την Ρεάλ Μαδρίτης στην δεύτερη θέση, αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα.

Το 12ο φετινό γκολ του Νορβηγού Σόρλοθ έκανε το 0-1 από το 15ο λεπτό, ενώ πριν βγει το ημίχρονο, η Ρεάλ Σοσιεδάδ καθάρισε το ματς (36’) με το 0-2 του Μπαρενετσέα, που έφερε τους «τσούρι ουρδίν» στο -3 από την κορυφή.