Ρεάλ Μπέτις – Βαλένθια 3-6 (79′ Κάμπελ, 80′ Σανάμπρια, 84′ Τέγιο – Κοντογκμπιά 35′, Γκέντες 45′, Μορένο 64′, Μίνα 74′, Ζάζα 88′, 94′ Περέιρα)

Σε ένα τρελό παιχνίδι με σχεδόν όλες τις φάσεις να βρίσκουν στόχο, η Βαλένθια άλωσε την έδρα της Μπέτις σκοράροντας 6 φορές και μάλιστα με έξι διαφορετικούς παίκτες! Έτσι αναρριχήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας πίσω μόνο από την Μπαρτσελόνα, πιστοποιώντας πως φέτος είναι φτιαγμένη για να επιστρέψει στο Champions League. Βέβαια προηγήθηκε με 0-4 και παραλίγο να “αυτοκτονήσει”, αφού η Μπέτις έφτασε μέχρι και το 3-4 και πίστεψε στην ανατροπή.

Στο 1ο ημίχρονο οι “νυχτερίδες” πήραν προβάδισμα στο 35′ με τον Κοντογκμπιά, ο οποίος φεύγοντας από το Μιλάνο και την Ίντερ μοιάζει ξανά με τον Κοντογκμπιά της Μονακό. Στο 45′ ο Γκέντες έπιασε ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα αναπαύτηκε στις… αράχνες, γράφοντας το 0-2. Στην επανάληψη και μέχρι το 74′ υπήρχε μόνο Βαλένθια στο ματς, αφού με τους Μορένο (64′) και Σάντι Μίνα (74′) έδωσε (προσωρινές όπως αποδείχτηκε) διαστάσεις θριάμβου κάνοντας το σκορ 0-4.

Εκεί χαλάρωσε και η Μπέτις μεταμορφώθηκε σε…Βαλένθια. Από το 79′ μέχρι και το 84′ έκανε το σκορ 3-4 με τους Κάμπελ, Σανάμπρια και Τέγιο να σκοράρουν το ένα γκολ πίσω από το άλλο. Οι παίκτες της Βαλένθια έδειχναν να τα έχουν χαμένα, η Μπέτις πίεζε για την ισοφάριση, όμως ο Σιμόνε Ζάζα έβαλε τέλος σε κάθε αρνητικό σενάριο για την ομάδα του και ο Περέιρα έγραψε το εμφατικό 3-6.

Μπέτις: Άνταν, Ντουρμίσι, Μπαραγάν, Μαντί, Φαντάλ, Ρουίζ, Γκουαρντάδο, Ναρβάεθ, Χοακίν, Λεόν, Σανάμπρια.

Βαλένθια: Νέτο, Βιδάλ, Γκάγια, Μουρίγιο, Γκαράι, Κοντογκμπιά, Παρέχο, Σολέρ, Γκέντες, Ζάζα, Μορένο.