Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο ματς με την Οσασούνα, την οποία και φιλοδώρησε με πέντε γκολ. Οι “ροχιμπλάνκος” προηγήθηκαν με τον Ζοάο Φέλιξ στο 27ο λεπτό, όταν οι αμυντικοί της Οσασούνα δεν έδιωξαν την μπάλα και ο άσος της Ατλέτικο με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής μετά από ασίστ του Ντιέγκο Κόστα έκανε το 0-2 στο 56ο λεπτό, βάζοντας γερές βάσεις για τους τρεις βαθμούς.

Η αντίδραση της Οσασούνα δεν ήρθε ποτέ. Αντίθετα η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέχισε με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Λιορέντε, έφτασε στον θρίαμβο. Στο 79ο λεπτό ο Λιορέντε με ωραία προσπάθεια έκανε το 0-3, στο 82ο λεπτό ήταν η σειρά του Άλβαρο Μοράτα να βρει τον στόχο, ενώ το σκορ έκλεισε ο Καράσκο στο 88ο λεπτό.

Η Ατλέτικο βρίσκεται στην 4η θέση, μειώνοντας την διαφορά στους δύο από την Σεβίλλη, ενώ είναι στο +2 και από την Χετάφε.