Η Σεβίλλη πέρασε και από την χώρα των Βάσκων (1-2) πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή!

Είναι σαν εκείνα τα άλογα στον ιππόδρομο που δεν τα υπολογίζει κανείς, δεν μπορούν να πιάσουν κάγκελο και έρχονται με φόρα από την εξωτερική λίγο πριν από την τελική ευθεία. Από την στιγμή που ξεμπέρδεψε με την Ευρώπη, η Σεβίλλη κάνει ένα εκπληκτικό ντεμαράζ και με διαδοχικές νίκες, πλησίασε την κορυφή στους τρεις βαθμούς!

Παρότι ο Κάρλος Φερνάντεθ έβαλε την Ρεάλ Σοσιεδάδ μπροστά στο σκορ, μόλις από το πέμπτο λεπτό, εντούτοις οι Ανδαλουσιανοί ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και γύρισαν άμεσα το ματς με τέρματα από Φερνάντο (22’) και Ελ-Νεσιρί (24’) σε ένα πρώτο μέρος που είχαν τις ευκαιρίες για να καθαρίσουν την αναμέτρηση, αφού είχαν ακόμα δύο δοκάρια και δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη οι Ανδαλουσιανοί έπαιξαν πολύ πιο προσεκτικά, σπατάλησαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ-Νεσιρί (57’), όμως πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη που τους φέρνει σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Την ίδια ώρα, η Οσασούνα ήταν φανερά ανώτερη από την Έλτσε και με το 2-0 (38’ Μπάρχα, 68’ αυτ. Γκονζάλεθ) απέκτησε διαφορά 11 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη στην οποία παραμένουν οι νεοφώτιστοι.