Η Ατλέτικο Μαδρίτης είδε τον χάρο με τα μάτια της, η Έλτσε είχε την ευκαιρία να πάρει έναν βαθμό στις καθυστερήσεις, αλλά ο Φιδέλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και τον Σιμεόνε στον παράδεισο!

Εδώ και πολύ καιρό κάνει ότι περνάει από το χέρι της για να χάσει ένα σχεδόν σίγουρο πρωτάθλημα. Δεν είναι μόνο η δική της αγωνιστική καθίζηση, είναι και τα δώρα που αρνούνται να πάρουν όλοι οι αντίπαλοι της, που κάνουν την μία γκέλα μετά την άλλη.

Στην έδρα της Έλτσε, οι ροχιμπλάνκος ήταν πιο παραγωγικοί από ποτέ. Είδαν το γκολ του Λουίς Σουάρες να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ (16’), όμως επτά λεπτά αργότερα ο Μάρκος Γιορέντε με το 12ο φετινό του γκολ, αξιοποίησε την σέντρα ακριβείας του Καράσκο για το 0-1 (23’).

Το VAR στέρησε ένα μάλλον καθαρό πέναλτι στην Ατλέτικο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη νέο γκολ του Λουίς Σουάρες (64’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Σε ένα πολύ γεμάτο ματς με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν κατάφερε να κρατήσει την Έλτσε μακριά από την περιοχή της και στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Ο Γιορέντε έκανε χέρι εντός περιοχής και οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα πέναλτι που θα μπορούσε να αλλάξει την ροή ενός ολόκληρου πρωταθλήματος.

Ωστόσο, ο Φιδέλ σημάδεψε το δοκάρι και η Ατλέτικο Μαδρίτης κράτησε ως το τέλος το 0-1 που την φέρνει στο +5 από τους διώκτες της (με ένα παιχνίδι περισσότερο) πριν το καθοριστικό ταξίδι στην Βαρκελώνη για την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα.