Ανατροπή στην ανατροπή για την Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε της Μπέτις με 3-2 και πήρε την πρώτη της νίκη. Σε δύο λεπτά έχασε το προβάδισμα, αλλά το ανέκτησε.

Μέσα σε 151 δευτερόλεπτα έμοιαζε να τα είχε καταστρέψει όλα. Το αρχικό προβάδισμα από τον Βαλβέρδε (14’) μετά από φανταστική ενέργεια του Μπενζεμά είχε γίνει σμπαράλια σε κάτι περισσότερο από δύο λεπτά.

Σπάνιο για μία Ρεάλ Μαδρίτης που με τον Ζιντάν στον πάγκο διαφυλάσσει το μηδέν πίσω ως κόρη οφθαλμού. Μία κεφαλιά του Μαντί (35’) κι ένα συρτό σουτ του Ουίλιαμ Καρβάλιο (37’) είχαν φέρει την βασίλισσα με την πλάτη στον τοίχο (2-1) με τον τραυματισμό του Κρόος λίγο πριν βγει το ημίχρονο να κάνουν την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη.

Ένα από τα χαρακτηριστικά της Ρεάλ Μαδρίτης όμως είναι ότι δεν πανικοβάλλεται. Δεν επηρεάζεται από το σκορ, δεν αγχώνεται. Η βασίλισσα πάτησε σε όλες τις αδυναμίες της Μπέτις και κατάφερε να την λυγίσει με τον δικό της τρόπο.

Ο αδύναμος κρίκος των βερδιμπλάνκος λεγόταν Έμερσον. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός με την έναρξη της επανάληψη έκανε με αυτογκόλ το 2-2 (48’), όμως είχε να δώσει κι άλλα στην συνέχεια.

Με την ομάδα του Ζιντάν να πιέζει, να έχει δοκάρι με τον Μπενζεμά (52’) και να χτυπάει στοχευμένα στο τρανζίσιον, η ανατροπή ήταν θέμα χρόνου. Στο 67ο λεπτό οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν ο Έμερσον αποβλήθηκε στερώντας προφανή ευκαιρία για γκολ στον Γιόβιτς και η Ρεάλ Μαδρίτης αύξησε κι άλλο τον δείκτη πίεσης.

Ο Ζιντάν έριξε στο ματς και τον Μπόρχα Μαγιοράλ κι εκείνος κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Σέρχιο Ράμος έκανε το 2-3, σε ένα παιχνίδι με φοβερό ρυθμό και αμέτρητες φάσεις εκατέρωθεν, με την πρώτη φετινή νίκη της βασίλισσας να έρχεται με πολύ ιδρώτα, αλλά και την κλασική αίσθηση ανωτερότητας που βγάζει στο γήπεδο.