Η Αθλέτικ ήταν πολύ κοντά στη νίκη μέχρι το 89ο λεπτό, όταν ο Λόπεζ σκόραρε για τη Σοσιεδάδ και έδωσε την ισοπαλία στην ομάδα του.

Ρεάλ Σοσιεδάδ και Αθλέτικ Μπιλμπάο αναμετρήθηκαν σε εξ αναβολής αγώνα για την La Liga, λίγες ημέρες μετά τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς την μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ ανέβασε την απόδοση της και απείλησε την εστία του Ουνάι Σιμόν, αλλά η Αθλέτικ ήταν αυτή που σκόραρε με τον Βιγιαλίμπρε στο 85ο λεπτό.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 89ο λεπτό ο Ρομπέρτο Λόπες ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σοσιεδάδ είναι στην 5η θέση με 46 βαθμούς, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 10η με 36 βαθμούς.