Η Μπαρτσελόνα ήταν επιτέλους τρομακτική και διέσυρε την Σοσιεδάδ, επικρατώντας με 6-1. Με δύο γκολ γιόρτασε το ρεκόρ συμμετοχών με την καταλανική φανέλα ο Λιονέλ Μέσι.

Η ενέργεια γύρισε. Η φόρμα επέστρεψε. Η χημεία βρέθηκε. Μετά από ένα ξεκίνημα γεμάτο προβλήματα, εσωστρέφεια, αναζήτηση, η Μπαρτσελόνα θυμίζει και πάλι Μπαρτσελόνα.

Ο Μέσι που είτε σκοράρει είτε δίνει ασίστ και στα 14 παιχνίδια πρωταθλήματος μέσα στο 2021 βρήκε και πάλι την φόρμα του, η διοίκηση άλλαξε και αίφνης το μομέντουμ είναι όλο με τους Καταλανούς που με 15 νίκες και 3 ισοπαλίες στα τελευταία 18 παιχνίδια πρωταθλήματος κάλυψε την διαφορά από την κορυφή και βρίσκεται στο -4 από την Ατλέτικο Μαδρίτης που δείχνει να αγκομαχά.

Μπορεί η Ρεάλ Σοδιεδάδ να είχε το μυαλό στον επερχόμενο τελικό κυπέλλου με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, όμως η διαφορά στο γήπεδο ήταν σοκαριστική!

Ο Γκριεζμάν γιόρτασε τα 30ά του γενέθλια με το 0-1 (37’) και από εκεί και μετά οι Καταλανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Από μαγική μπαλιά του Μέσι, ο Ντεστ έκανε το 0-2 (43’), ενώ η Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτική στην επανάληψη.

Στο 3-4-1-2 του Κούμαν, ο Ντεστ λειτουργεί ως εξτρέμ και ο Ολλανδός βρήκε και δεύτερο γκολ (53’), που ακολουθήθηκε από ένα ακόμα έργο τέχνης του Μέσι για το 0-4 (56’).

Το VAR ακύρωσε το γκολ του Ντεμπελέ (67’), όμως ο Γάλλος πήρε την εκδίκησή του και έκανε το 0-5 τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μπαρνετσέα πέτυχε το γκολ της τιμής για την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν (77’), όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε πάλι στον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έκανε το τελικό 1-6 (89), φτάνοντας τα 23 τέρματα στην φετινή La Liga.