Ένα πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ στα μέσα της επανάληψης γκρέμισε το τείχος που είχε στήσει η Ράγιο Βαγεκάνο και έδωσε στην Ρεάλ Σοσιεδάδ την νίκη με 1-0.

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που για 68 λεπτά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Ράγιο Βαγεκάνο, που είχε ταξιδέψει για το μηδέν στο Σαν Σεμπαστιάν.

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Ντιμιτριέφσκι, που είχε σωτήριες επεμβάσεις σε φάουλ του Ογιαρθάμπαλ στο πρώτο μέρος και σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Λε Νορμάν στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Βαγέκας έδειχνε ικανή να αποδράσει με τον βαθμό, όμως ένα λάθος του Μπαλιου της κόστισε ακριβά.

Το χέρι του Αλβανού αμυντικού εντός περιοχής κόστισε το πέναλτι, με το οποίο ο Ογιαρθάμπαλ έκανε το τελικό 1-0 (68’) και χάρισε στην Ρεάλ Σοσιεδάδ την πρώτη νίκη στην σεζόν.