Η Ρεάλ δεν την πάτησε αυτή την φορά, όπως στην αναμέτρηση με την Έλτσε και «καθάρισε» την Θέλτα με 2-0 ώστε να βρεθεί στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για την ομάδα του Ζιντάν μιας και μετά από σέντρα του Ασένσιο, ο Λούκας Βάσκεθ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0 μόλις στο 6ο λεπτό. Η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μην αφήνοντας την Θέλτα να απειλήσει. Στο δεύτερο μέρος ο Ασένσιο έβαλε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ όταν με πλασέ έκανε το 2-0 στο 53ο λεπτό. Έκτοτε η Ρεάλ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ο Μπενζεμά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89ο για το 3-0, ενώ η Θέλτα βρέθηκε κοντά στην μείωση του σκορ στο 93ο λεπτό αλλά ο Ράμος με το σώμα, απέκρουσε το πλασέ του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Η Ρεάλ με την νίκη της πέρασε στην 1η θέση με 36 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Ατλέτικο που έχει όμως και τρεις αγώνες λιγότερους.