Κάτω υπό καταρρακτώδη βροχή, η Σεβίλλη απώλεσε τους πρώτους της βαθμούς εντός έδρας (2-2 με την Αλαβές), ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με τον Ράκιτιτς.

Πρώτη απώλεια στο Ραμόν Σαντσέθ Πιθχουάν για την Σεβίλλη, που έχασε πολύτιμο έδαφος στην μάχη για τον τίτλο. Μέσα σε καταρρακτώδη βροχή, που μετέτρεψε το γήπεδο σε πισίνα, η Αλαβές αμύνθηκε σθεναρά και κατάφερε να βραχυκυκλώσει την ομάδα του Λοπετέγκι που στο τέλος θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή που απέφυγε την ήττα.

Το γρήγορο γκολ του Λαγουάρδια με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (5’, 0-1) έγραψε το ιδανικό σενάριο για την Αλαβές, που δέχθηκε μεγάλη πίεση και δεν μπόρεσε να αποφύγει το γκολ της ισοφάρισης από τον Οκάμπος (38’).

Εκεί που το μομέντουμ έδειχνε να αλλάζει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Αλαβές κέρδισε πέναλτι, ο Χοσέλου έκανε το 1-2 και όλα άλλαξαν.

Με το γήπεδο να γίνεται όλο και πιο βαρύ, η Σεβίλλη πραγματικά βραχυκύκλωσε, ήταν ελάχιστα απειλητική και βρήκε το 2-2 στο 92ο λεπτό χάρη στην ευστροφία του Ιβάν Ράκιτιτς που μυρίστηκε λάθος απομάκρυνση και έσωσε τον πόντο για την Σεβίλλη, που στην τελευταία φάση του ματς λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς με μεγάλη ευκαιρία του Μουνίρ.