Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνεχίζει να βάζει στον εαυτό της τρικλοποδιές, το έπραξε ξανά και κατάφερε να ηττηθεί και από την Σεβίλλη με 1-0, μένοντας μόλις στο +3 από Ρεάλ και +4 από Μπαρτσελόνα, που έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Πριν πούμε τι έγινε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» μία ανακεφαλαίωση. Ακριβώς εννιά στροφές πριν το τέλος, με όλες τις ομάδες (πλην Μπαρτσελόνα που παίζει αύριο Δευτέρα με την Βαγιαδολίδ εντός) να έχουν 29 παιχνίδια η βαθμολογία γράφει: Ατλέτικο Μαδρίτης 66, Ρεάλ Μαδρίτης 63, Μπαρτσελόνα 62, Σεβίλλη 58 και την επόμενη εβδομάδα έχουμε το clasico στην Μαδρίτη! Χαμός!

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε όπως κάνει σχεδόν σε όλα τα μεγάλα ματς εκτός έδρας πήγε στην Σεβίλλη για να μην χάσει και αυτή τη φορά την πάτησε και εκτέθηκε.

Ο Άγιος Όμπλακ απέκρουσε το πέναλτι του Οκάμπος στο 9ο λεπτό (ο Σλοβένος έπιασε πέναλτι για δεύτερη σερί αγωνιστική), όμως η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αποκαρδιωτική για τους ροχιμπλάνκος.

Η Σεβίλλη της έκανε 12 τελικές μόνο στο πρώτο μέρος, είχε δύο ακόμα μεγάλες στιγμές με Χορδάν, Ντε Γιονγκ και το 0-0 έμοιαζε με δώρο για τους Μαδριλένους.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη και η ομάδα που έψαξε περισσότερο το γκολ ήταν αυτή που δικαιώθηκε. Ο Χεσούς Νάβας με σέντρα ακριβείας στο πίσω δοκάρι βρήκε το ανέβασμα του Ακούνια (70’) και ο Αργεντινός μπακ με κεφαλιά βρήκε το πολυπόθητο γκολ που ίσως αλλάξει τις ισορροπίες ενός ολόκληρου πρωταθλήματος.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε μία – δύο καλές στιγμές για την ισοφάριση (κορυφαία αυτή του Κορέα στο 91ο λεπτό, όπου ο έσωσε ο Μπουνού), όμως μόνο δεν βρήκε την ισοφάριση, αλλά έχασε με κίτρινες κάρτες τους Μάρκος Γιορέντε και Λουίς Σουάρες που θα χάσουν το προσεχές πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Μπέτις.