Σκοράροντας δις στο δεύτερο ημίχρονο (70′ Πάπου Γκόμες, 76′ Μιρ) η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 της Έλτσε, επέστρεψε στις νίκες και πήγε εκ νέου στο -3 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

H Σεβίλλη μετά τις τρεις διαδοχικές της ισοπαλίες κόντρα σε Βαλένθια, Θέλτα και Οσασούνα επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, αφού κέρδισε με 2-0 την Έλτσε στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι δεύτεροι της La Liga μείωσαν την απόσταση τους από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης στους τρεις βαθμούς, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να έχει το Σάββατο (12/2) δύσκολη έξοδο στην έδρα της Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία τους να ανοίξουν το σκορ στο 7′, όμως ο Καρίγιο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στι 19′ ο Ράκιτιτς είχε την πρώτη καλή στιγμή για τη Σεβίλλη, όμως ο Μπαντία κατάφερε να αποκρούσει, με τον κίπερ της Έλτσε να του λέει εκ νέου όχι σε δυνατό σουτ στο 53′. Τον «Γόρδιο Δεσμό» έκοψε στο 70′ ο Παπού Γκόμεζ, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έκατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Οι Σεβιγιάνοι βρήκαν και δεύτερο γκολ μέσα σε έξι λεπτά, με τον δανεικό επιθετικό από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Αντονί Μαρσιάλ να μοιράζει την πρώτη του ασίστ και τον Ράφα Μιρ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Για την Έλτσε δεν αγωνίστηκαν οι δύο πρώην επιθετικοί της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ και Εζεκιέλ Πόνσε, καθώς αμφότεροι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού.