H Σεβίλλη είδε την Γρανάδα να ισοφαρίζει στο 89ο λεπτό, όμως χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε την πολύτιμη νίκη με 4-2!

Ματς για γερές καρδιές στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» με την Σεβίλλη να παίρνει μία χιτσκοκική νίκη απέναντι σε μία Γρανάδα που λίγο έλειψε να κάνει την μεγάλη ζημιά στο μίνι ντέρμπι της Ανδαλουσίας.

Ο Ματσίς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (23’), όμως η πίεση της ομάδας του Ουνάι Έμερι γύρισε το ματς.

Ο Ντιέγκο Κάρλος ισοφάρισε πολύ γρήγορα (32’) για τους Σεβιγιάνους που πήραν το προβάδισμα με τέρμα του Οκάμπος στα μέσα της επανάληψης (66’).

Η Σεβίλλη πίστεψε ότι καθάρισε το ματς, όμως το τρίτο γκολ του Ράφα Μιρ (76’) ακυρώθηκε από το VAR, μία εξέλιξη που άλλαξε την ροή του ματς.

Ο Ουζούνι είχε δοκάρι για την Γρανάδα (85’) που στο 89ο λεπτό βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον αρχηγό Βίκτορ Ρουίθ.

Τα πάντα έδειχναν μία ακόμα γκέλα, ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Πάπου Γκόμες και ασίστ του Ράκιτιτς με το κεφάλι, ο Ράφα Μιρ έκανε το 3-2, λυτρώνοντας την Σεβίλλη.

Η Γρανάδα βγήκε ξανά όλη μπροστά, όμως στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πάπου Γκόμες έκανε το 4-2, σε μία νίκη που μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 9 βαθμούς.