Η επιστροφή του Χόρχε Σαμπάολι δεν έφερε και την νίκη για την Σεβίλλη καθώς είχε δύσκολο εμπόδιο την Αθλέτικ Μπιλμπάο που διανύει εξαιρετικό ξεκίνημα στην La Liga.

Η Σεβίλλη υποδέχθηκε τη Μπιλμπάο στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» στην επιστροφή του Χόρχε Σαμπάολι με στόχο τη νίκη που θα της έδινε το δικαίωμα να κάνει το… restart, όμως το τελικό 1-1 δείχνει ότι έχει ακόμη πολύ δρόμο για να επανέλθει.
Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με γκολ του Όλιβερ Τόρες δίνοντας ελπίδες στους οπαδούς της που βρίσκοντας στις εξέδρες. Δύο λεπτά αργότερα ο Πάπου Γκόμεζ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της Σεβίλλης χωρίς ωστόσο να το καταφέρει. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με τη Σεβίλλη να προσπαθεί να… υπνωτίσει τη Μπιλμπάο ώστε να πάρει τη νίκη. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μικέλ Βέσγκα να αιφνιδιάζει τον Μπόνο κάνοντας το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τον Άντερ Ερέρα να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων αφήνοντας τους Βάσκους με 10 παίκτες.
Στην τρίτη θέση παραμένει η τρομερή Μπιλμπάο, ενώ αντίθετα η Σεβίλλη χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμα ώστε να επανέλθει στα παλιά επίπεδα.