Σε ένα παιχνίδι που έγινε… ροντέο στο τέλος η Σεβίλλη έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+12′ (1-1) χάρη σε στοπ του Μπόνο σε πέναλτι του Γκαγιά.

Η Βαλένθια μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο χορτάρι του Σάντσεθ Πιθκουάν, καθώς άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό το σκορ κόντρα στη Σεβίλλη. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο συνήθης ύποπτος, Έντισον Καβάνι, που με κεφαλιά σε κενό τέρμα μετά από ασταθή απόκρουση του Μπόνο έκανε το 1-0, με τον Ουρουγουνό να φτάνει τα 3 γκολ σε 5 ματς.

Οι γηπεδούχοι μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν ξύπνησαν και είχαν δύο καλές ευκαιρίες δέκα λεπτά μετά. Ο Μιρ είδε δύο φορές τον τερματοφύλακα της Βαλένθια να του λέει «όχι» και να κρατάει το μηδέν. Στην επανάληψη ωστόσο η Σεβίλλη βρήκε το γκολ που έψαχνε με… χρυσή αλλαγή τον Έρικ Λαμέλα που έγραψε το 1-1 στο 86ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά ο Σάλας έκανε πέναλτι (είδε κόκκινη) και έδωσε την ευκαιρία στον Γκαγιά για να δώσει το πρώτο διπλό στη Βαλένθια μετά από επτά μας κόντρα στους Ανδαλουσιάνους, όμως ο Μπόνο το έπιασε και κράτησε τον βαθμό στην τελευταία φάση του ματς στο 90+12′.