Ο Αρνό Ντανζούμα σκόραρε…όχι μία, αλλά τρεις φορές για πρώτη φορά σε ́να ματς στην καριέρα του στην La Liga και έστειλε την Βιγιαρεάλ στην πρώτη τετράδα, μετά το 1-3 στην έδρα της Γρανάδα.

Οι οπαδοί της Βιγιαρεάλ πίνουν νερό στο όνομα του Ολλανδού εξτρέμ, που αποκτήθηκε το περασμένο καλοκαίρι. Κανείς δεν τον αποκαλεί με το επίθετο του (Ντανζούμα), αλλά με το παρατσούκλι του το… Danjumagic.

O Ολλανδός εξτρέμ με τις ρίζες από την Νιγηρία «ξεσάλωσε» στο Κάρμενες, οδηγώντας το κίτρινο υποβρύχιο σε νίκη τετράδας απέναντι στην Γρανάδα!

Σκόραρε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι (35’, 81’), πέτυχε ένα ακόμα τέρμα (39’) και με το πρώτο του χατ-τρικ στην Ισπανία ήταν καταιγιστικός.

Το μόνο που κατάφερε να πετύχει η Γρανάδα ήταν να μειώσει προσωρινά σε 1-2 με πέναλτι του Μίγια (61’), ενώ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μόι Γκόμεθ έκανε το τελικό 1-4, που φέρει την ομάδα του Ουνάι Έμερι μετά από πάρα πολύ καιρό και πάλι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.