Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της Βασκονίας, αφού νίκησε εύκολα με 3-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε μια αναμέτρηση για την 36η αγωνιστική της La Liga.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πιέζοντας από την αρχή την Μπιλμπάο, η οποία δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει. Έτσι, στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης η Σοσιεδάδ κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Μιγκέλ Σαν Χοσέ. Η Μπιλμπάο δεν μπόρεσε να απαντήσει και στο 36′ οι γηπεδούχοι έκαναν και το 2-0 με τον Οϊαρθάμπαλ να είναι ο σκόρερ. Το 2-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 54′ χάρη σε δεύτερο αυτογκόλ του Σαν Χοσέ. Η Μπιλμπάο κάπου εκεί έβγαλε αντίδραση και πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να μειώσει με τον Ραούλ Γκαρθία στο 59′ με πέναλτι. Το 3-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Σοσιεδάδ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Μπιλμπάο.