Απίθανο ματς με επτά γκολ, τρεις ισοφαρίσεις, δύο αποβολές και το πιο… αργοπορημένο buzzer-beater με πέναλτι στην ιστορία της La Liga (90+7′), με τη Θέλτα να θριαμβεύει (4-3) χάρη στον συνήθη ήρωά της, Ιάγο Άσπας.

«Τρελή» βραδιά στο «Μπαλαΐδος»ν γεμάτη κοντράστ αλλά με… happy end για τη Θέλτα. Λίγους μήνες μετά την απίθανη επιστροφή της στο ίδιο γήπεδο κόντρα στη Μπαρτσελόνα από το 0-3 του ημιχρόνου σε 3-3, η παρέα του Ιάγο Άσπας χάρισε άλλη μια συνταρακτική ματσάρα κι αυτή τη φορά πήρε το τρίποντο, με τον Ισπανό legend του κλαμπ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 90+7′ (4-3)!

Η Θέλτα προηγήθηκε τρεις φορές με Γκαλιάρδο στο 13′, Σουάρεθ στο 25′ και Άσπας στο 61′, όμως, η πεισματάρα Μαγιόρκα είχε ισάριθμες απαντήσεις με Γκονσάλες (17′), το αυτογκόλ του Αϊντού (49′) και το πέναλτι του Σάλβα Σεβίγια στο 87′ που έδειξε να είναι αρκετό για να φύγει με κέρδος τον βαθμό. Σαν να μην έφταναν τα έξι γκολ, οι συγκινήσεις πέρασαν και στο επίπεδο των αποβολών, καθώς ο Ούγκο Μάγιο άφησε με δέκα παίκτες τους γηπεδούχους στη φάση του πέναλτι για το 3-3. Ακόμα και σε αυτό, ωστόσο, η Μαγιόρκα… ισοφάρισε, αφού λίγα λεπτά μετά αποβλήθηκε στον πάγκο ο αναπληρωματικός κίπερ, Ρέινα.

Το φινάλε, όμως, ήταν υπόθεση για τον έναν και μοναδικό, Ιάγο Άσπας. Ο Βαλιέντ έκανε χέρι εντός περιοχής στο 90+6′, ο πολύπειρος Ισπανός γκολτζής ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το τελικό 4-3, γράφοντας ιστορία με το αργότερο buzzer-beater από την άσπρη βούλα στα 93 χρόνια της La Liga, αλλά και ξεπερνώντας τους Πάκο Χέντο και Ντιέγο Φορλάν στην λίστα των κορυφαίων σκόρερ της (Νο35 all-time).