Η Μπέτις έπαιζε για 77 λεπτά με παίκτη λιγότερο και με βάση τις ευκαιρίες που έχασε στην επανάληψη, δεν άξιζε να φύγει με τα χέρια αδειανή από το Μπαλαΐδος.

Άδοξη ήττα στην Γαλικία για την Μπέτις που πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στην ήττα με 1-0 από την Θέλτα. Μία… φωτοβολίδα του Βέιγα (9’) έβαλε από νωρίς την ομάδα του Βίγκο στο σκορ, ενώ το σενάριο καταστροφής για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Λουίζ Φελίπε μόλις στο 20ό λεπτό.

Ωστόσο, η Θέλτα δεν μπόρεσε ποτέ να κλειδώσει την νίκη στο πρώτο μέρος που είχε την απόλυτη υπεροχή και στην επανάληψη λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Η Μπέτις ήταν εξαιρετική και σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις άγγιξε την ισοφάριση, όμως έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Μαρκεσίν, ο οποίος με τις αποκρούσεις του κράτησε ως το τέλος το πολύτιμο 1-0, στην δεύτερη φετινή νίκη της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος».