Σε μια κυριολεκτική (και ίσως αγγλική θα λέγαμε)… γλαρόσουπα, Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης αρκέστηκαν στο 0-0 στο Καμπ Νόου, με τους ουσιαστικά κερδισμένους να είναι οι Μαριλένοι του Σιμεόνε, οι οποίοι πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη για τον τίτλο και παρέμειναν στην κορυφή της La Liga, ενόψει της συνέχειας!

Σε ένα ντέρμπι δίχως… αύριο οι Καταλανοί υποδέχθηκαν την Μαδριλένους στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής La Liga, με μοναδικό σκοπό το τρίποντο που θα διατηρούσε την μεν ομάδα του Σιμεόνε στην κορυφή ή θα ανέβαζε εκείνη του Κούμαν στο νούμερο ένα της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Με καλές… προδιαγραφές έκανε σέντρα το σημερινό ντέρμπι, αφού μόλις στο 3ο λεπτό, η Ατλέτικο θα πατήσει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, με ένα πρώτο σουτ από τον Λεμάρ να καταλήγει στην αγκαλιά του Τερ Στέγκεν.

Γενικά το πρώτο δωδεκάλεπτο θα ανήκει κυρίως στους Καταλανούς από θέμα κατοχής, αφού την περισσότερη ώρα κλείνουν στα μετόπισθεν τους «ροχιμπλάνκος».

Και στο 14ο λεπτό από μια ανύποπτη φάση ο Λεμάρ θα χρειαστεί να αντικατασταθεί, με τον Σαούλ να παίρνει την θέση του. Κακά νέα για τον Σιμεόνε.

Στο 19′, η Ατλέτικο θα φτάσει πολύ κοντά στο 1-0, αφού ένα όμορφο συρτό γύρισμα του Καράσκο από τα αριστερά, θα βρει κοντά στο πέναλτι τον Κορέα, το πλασέ του οποίου θα μπλοκάρει ο Πικέ και θα την στείλει κόρνερ. Ακόμα μια τελική από την ομάδα του Σιμεόνε στο πρώτο 20λεπτο.

Αναγκαστική αλλαγή και για την Μπαρτσελόνα στο 32′, αφού ο Μπουσκέτς θα καταρρεύσει λόγω ενός χτυπήματος στην μύτη του και θα χρειαστεί να αντικατασταθεί από τον Μορίμπα.

Μετά από ώρα θα έρθει φάση για μια από τις δύο ομάδες στο 34′, αφού ένα πλασέ του Γιορέντε στην κίνηση θα μπλοκαριστεί δύσκολα από τον Τερ Στέγκεν, με τον Γερμανό να κρατά το μηδέν για την ομάδα του!

Την πρώτη κίτρινη στο ματς θα δεχθεί ο Σαούλ ένα λεπτό μετά, ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μέσι.

Οι «ροχιμπλάνκος» θα προσπαθήσουν ξανά στο 37′ με τον Καράσκο από κοντά να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ, όμως με τον Γερμανό γκολκίπερ των Καταλανών να δείχνει εκ νέου την ποιότητα του και να διατηρεί το 0-0!

Και ο… εξωγήινος της Μπαρτσελόνα, με όνομα και επώνυμο Λιονέλ Μέσι, θα δείξει στο 41ο λεπτό γιατί θεωρείται ίσως ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στην ιστορία, αφού θα ξεκινήσει μια εντυπωσιακή κούρσα από το κέντρο σχεδόν, θα περάσει 5 παίκτες της Ατλέτικο, θα πλασάρει με το αριστερό όμως η μπάλα θα κοντράρει κάπου πάνω στους αμυντικούς και θα καταλήξει κόρνερ. Αν έμπαινε θα ήταν ένα υπέροχο γκολ από τον Αργεντινό!

Και δίχως κάποια άλλη αξιόλογη φάση, θα κλείσει το πρώτο μισό του ντέρμπι, με την Ατλέτικο κυρίως να έχει τρεις καθαρές φάσεις να ανοίξει το σκορ, όμως με τον Τερ Στέγκεν να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή για την Μπαρτσελόνα.

Παρόμοιος ρυθμός, αλλαγές για μπλαουγκράνα, απειλές από ροχιμπλάνκος

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Φελίπε θα δει και αυτός την κίτρινη κάρτα στο 46′ από τον Λαόθ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Σουάρεζ θα απειλήσει για πρώτη φορά μετά την ανάπαυλα, με το σουτ του να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Στο ίδιο λεπτό, ο Αραούχο θα περάσει στην θέση του Μινγκέθα.

Τα υπόλοιπα δέκα λεπτά θα κυλήσουν με κυρίως με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν την κατοχή, με την Μπαρτσελόνα να πιέζει με οργανωμένο παιχνίδι, όμως και την Ατλέτικο να απαντά με αντεπιθέσεις και να πατά και εκείνη αρκετά συχνά στην αντίπαλη περιοχή.

Και στο 62′ ο Μορίμπα θα καταφέρει να χάσει μια μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ, αφού το πλασέ του στην κίνηση θα κοντράρει πάνω στο πόδι του Σάβιτς και καταλήξει κόρνερ!  Τρία λεπτά μετά ο Κόκε θα δεχθεί και εκείνος κίτρινη κάρτα από τον Λαόθ για ένα τράβηγμα του πάνω στον Μέσι.

Και από αυτό το φάουλ ο Αργεντινός θα φτάσει πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όμως ο Όμπλακ θα δείξει και αυτός με την σειρά του τις ικανότητες του και θα στείλει την μπάλα κόρνερ εντυπωσιακά!

Στο 67′ θα περάσει στην αναμέτρηση και ο Φέλιξ στην θέση του Σαούλ, ο οποίος θυμίζουμε πως και αυτός πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στην θέση του Λεμάρ στο 14ο λεπτό. Γενικά το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά έχει ανοίξει, με αποτέλεσμα όλα τα ενδεχόμενα για το ποιος θα φύγει με το τρίποντο να είναι ανοικτά!

Ακόμα μια αλλαγή στο 73ο λεπτό για την Ατλέτικο, αφού ο Γκοντογκμπιά θα πάρει την θέση του Κορέα. Τρία λεπτά μετά οι «μπλαουγκράνα» θα προχωρήσουν σε διπλή αλλαγή, με τους Ρομπέρτο και Ντεμπελέ να παίρνουν τις θέσεις των Πέδρι και Ντεστ αντίστοιχα.

Στο 83′ ο Πικέ θα δει και αυτός κίτρινη κάρτα από τον Λαόθ, ύστερα από τράβηγμα του πάνω στον Φέλιξ, αφού τα τελευταία 10 λεπτά η μπάλα πηγαίνει πάνω κάτω, ο ρυθμός είναι υψηλός, οι παίκτες δείχνουν εμφανώς κουρασμένοι, με αποτέλεσμα όλα τα μαρκαρίσματα που γίνονται να είναι είτε άτσαλα, είτε με καθυστέρηση. Από μονομαχίες και συνεργασίες δεν έχουμε παράπονο.

Ο Άλμπα στο 85′ θα κάνει μια όμορφη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντεμπελέ θα πηδήξει στο δεύτερο δοκάρι, θα πιάσει την κεφαλιά στην κίνηση, όμως η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ!

Ακόμα ένα στημένο από τον Λιονέλ Μέσι, από πλεονεκτική θέση, όμως σήμερα δεν τον θέλει, αφού η μπάλα θα ξύσει το δεξί δοκάρι του Όμπλακ και θα καταλήξει έξω στο 89′.

Με αυτή την φάση και με τα έξτρα 2 λεπτά των καθυστερήσεων, η αναμέτρηση θα λήξει ισόπαλη, με τους ουσιαστικά κερδισμένους Μαδριλένους να κερδίζουν έδαφος στην μάχη για τον τίτλο της Primera Division.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (Αραούχο 46′), Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς (Μορίμπα 32′), Ντεστ (Ντεμπελέ 76′), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (Ρομπέρτο 76′), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν.

Ατλέτικο (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Καράσκο, Κόκε, Γιορέντε, Λεμάρ (Σαούλ 14′ {Φέλιξ 67′}), Κορέα (Γκοντογκμπιά 73′), Σουάρεζ.