Λυτρωτής Αλβάρο Νεγρέδο για τη Κάντιθ στην έδρα της Βαγιαδολίδ για την 6η αγωνιστική της La Liga, δίνοντας τους πρώτους πόντους στην ομάδα με το 1-0 στις καθυστερήσεις.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Κάντιθ με 1-0 στην έδρα της Βαγιαδολίδ για την 6η αγωνιστική της La Liga, με μπροστάρη τον έμπειρο Αλβάρο Νεγρέδο στο 90+2, δίνοντας τους πρώτους βαθμούς στη σεζόν για την ομάδα του. Παράλληλα, ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Σέρχιο Γκονζάλεθ Σοριάνο «πλήγωσε» τον πρώην σύλλογο του προσθέτοντας μία επιπλέον διάσταση στον αγώνα (2018-21).

Βαγιαδολίδ και Κάντιθ παρατάχθηκαν στο γήπεδο, θέτοντας διαφορετικούς στόχους. Αφενός οι γηπεδούχοι ήθελαν να αναρριχηθούν περαιτέρω στη βαθμολόγια, αφετέρου οι φιλοξενούμενοι επιδίωκαν να… ξεκολλήσουν από το τέλος, αναζητώντας το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βαγιαδολίδ είχε στα πόδια της την μπάλα σε μεγάλο βαθμό και δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στην εστία, ελέγχοντας επί της ουσίας τον ρυθμό. Εν αντιθέσει, η Κάντιθ αρκέστηκε σε ένα πιο αμυντικό στυλ, με λιγοστά λάθος.

Δεν άλλαξαν πολλά στην επανέναρξη, πέρα από το ότι οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν ενίοτε να κρατήσουν την μπάλα και να βγουν στην επίθεση. Παρόλα αυτά, η φαινομενική ισορροπία που αποτυπώνουν μερικά από τα νούμερα, οι μεγάλες στιγμές άνηκαν εκ νέου στη Βαγιαδολίδ. Το σοκ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90+2, όπου ουσιαστικά κόντρα στη ροή του ματς ο μπαρουτοκαπνισμένος Αλβάρο Νεγρέδο έκανε το 1-0 και έδωσε… φτερά στους συμπαίκτες του.