Η Βαλένθια κατάφερε με ένα γκολ στις καθυστερήσεις να πάρει την ισοπαλία κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-1, παρ’ ότι έπαιζε με δέκα παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην επιστροφή του στο Μεστάγια, όπου έζησε στιγμές μεγάλης έντασης ο Μαρθελίνιο λίγο έλειψε να κάνει την μεγάλη ζημιά στην Βαλένθια. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με το γνωστό physical παιχνίδι της ακύρωσε τα όπλα των νυχτερίδων σε ένα πολύ «σφιχτό» ματς με λίγες φάσεις.

Το δοκάρι στέρησε το γκολ στον Ντάνιελ Βας στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 70ό λεπτό, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πάγωσε το γήπεδο με το 0-1, που ήρθε από όμορφη γυριστή κεφαλιά του Ινίγο Μαρτίνεθ.

Η αποβολή του Μάξι Γκόμες (82’) έκανε ακόμα χειρότερη την κατάσταση για την Βαλένθια, που στο τέλος τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε. Το πρώτο γκολ του Μάρκος Αντρέ με την φανέλα της στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το τελικό 1-1 και απέτρεψε μία τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Βαλένθια.