Η Βιγιαρεάλ, σήμερα, έπαιζε ξεκάθαρα για τον χαμό του αντιπροέδρου της, και τα κατάφερε, με σκορ 2-1 επί της Αλμερία.

Όλοι στην Βιγιαρεάλ είχαν αποφασίσει να παίξουν στην μνήμη του Χουάν Μανουέλ Γιανέθα, του αρχιτέκτονα και αντιπροέδρου του συλλόγου, ο οποίος έφυγε από την ζωή πριν από τρεις ημέρες σε ηλικία 74 ετών.

Η Αλμερία πήγε να χαλάσει το σκηνικό που στήθηκε, όταν προηγήθηκε με γκολ του Μελέρο (30’), όμως στην επανάληψη το κίτρινο υποβρύχιο αντέδρασε.

Ισοφάρισε με γκολ του Μπαένα (54’), ο οποίος όμως αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα, επειδή στην φανέλα του είχε ένα μήνυμα γραμμένο στην μνήμη του εκλιπόντα!

Η ιστορική αυτή αδικία διορθώθηκε στην τελευταία φάση του ματς. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζάκσον έκανε το 2-1 και σκόρπισε ρίγη συγκίνησης σε όλο το γήπεδο.

Στο άλλο παιχνίδι της La Liga που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Οσασούνα προηγήθηκε μέσα στην Καταλωνία με γκολ του Κίκε Μπάρχα (37’), όμως η Χιρόνα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Νταβίδ Λόπεθ και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας.