Η Βιγιαρεάλ έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Μπαρτσελόνα στην τρίτη θέση, αφού κόλλησε στο 2-2 απέναντι στην Γρανάδα, αστοχώντας σε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Οι πολλές ισοπαλίες (9) έχουν κοστίσει πολλούς βαθμούς στην Βιγιαρεάλ, που έχασε χρυσή ευκαιρία να μείνει μόνη στην τρίτη θέση της La Liga. Ο Ρομπέρτο Σολδάδο πόνεσε την παλιά του ομάδα, ανοίγοντας το σκορ για την Γρανάδα στο 20ό λεπτό, όμως στην επανάληψη το κίτρινο υποβρύχιο ισοφάρισε άμεσα με τον Πένια (28’) και πήρε προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Μόι Γκόμεθ (58’).

Η Γρανάδα δεν έδειχνε ικανή να επιστρέψει στο ματς, όμως μία καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Κένεντι έφερε το 2-2 (74’), που έμεινε ως το τέλος με απίθανο τρόπο. Η Βιγιαρεάλ κέρδισε δεύτερο πέναλτι στις καθυστερήσεις, όμως ο Ρούι Σίλβα απέκρουσε την εκτέλεση του Πάκο Αλκάθερ χαρίζοντας τον βαθμό στην ομάδα του.

Λίγο νωρίτερα στην Σεβίλλη, η Θέλτα προηγήθηκε με τον Σάντι Μίνα (15’), αλλά δεν κατάφερε να χαρεί για πολύ. Η Μπέτις γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο με δύο γκολ του Σέρχιο Κανάλες (25’, 44’) και με το 2-1 κάνει ξανά ευρωπαϊκά όνειρα.