Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με καρδιά… λιονταριού, άντεξε στην πίεση της Ρεάλ και πήρε την πρόκριση, επικρατώντας με 2-1 και κορυφαίο τον Ραούλ Γκαρσία, για τον τελικό του «Super Copa» όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραούλ Γκαρσία ο οποίος δεν συγχώρησε τα αμυντικά λάθη της Ρεάλ και του Λούκας Βάσκεθ, κάνοντας το 0-1 στο 18ο λεπτό, ενώ την ώρα που η «Βασίλισσα» πίεζε για την ισοφάριση οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι, πάλι από λάθος του Λούκας Βάσκεθ, που ήταν ο μοιραίος για την Ρεάλ. Ο Γκαρσία δεν αστόχησε και έκανε το 0-2 στο 38ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ βγήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και πίεσε την Μπιλμπάο, η οποία δέχθηκε μεγάλη πίεση. Η ομάδα της Μαδρίτης είχε δοκάρι με τον Ασένσιο, αρχικά στο 62ο, αλλά και δεύτερο στο 69ο, ενώ κατάφερε να μειώσει στο 73ο λεπτό με τον Μπενζεμά, μιας και το VAR δικαίωσε τον επιθετικό της Ρεάλ, για αρχική υποψία οφσάιντ.

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και στο 83ο λεπτό ο Μπενζεμά σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 95ο οι παίκτες της Ρεάλ ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής μετά την βοήθεια του VAR έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Με το τελικό σφύριγμα οι παίκτες της Μπιλμπάο έγιναν ένα… κουβάρι πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του «Super Copa» όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα.