Στο μεγάλο ντέρμπι “μίσους” στην Ιταλία, η Λάτσιο υποδέχθηκε την Ρόμα για την 26η αγωνιστική της Serie A και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να πάρει τη νίκη, που την ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά, ενώ συνάμα υποχρεώνει την αντίπαλό της να χάσει έδαφος.

Στο πρώτο μέρος η Λάτσιο έδειχνε πιο επιθετική από την αρχή και μόλις στο 12′ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Καισέδο. Στην συνέχεια η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά επιθετικά ήταν… νωθρή. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν 2-3 ακόμα καλές στιγμές τους και έτσι το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ανοιχτό, ωστόσο, όλα κρίθηκαν στο 74′. Εκεί κέρδισε πέναλτι η Λάτσιο, Τσίρο Ιμόμπιλε ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0 για τους “Λατσιάλι”, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στην Ρόμα, που δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι καλό επιθετικά, έχοντας και μεγάλα ποσοστά αναποτελεσματικότητας. Μάλιστα, οι παίκτες του Ιντζάκι έβαλαν και το… κερασάκι στην τούρτα στο 89′ με τον Κατάλντι να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

***Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Ρόμα, λόγω αποβολής του Κολάροβ.