Η Τζένοα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Άσκολι, όμως με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 3-2 και μαζί το εισιτήριο για τους “16” του Coppa Italia.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν στο 14’ με τον Πιναμόντι που πήρε την ασίστ του Γιαγκιέλο, που ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και αφού αρχικά ισοφάρισαν με τον Μπερέτα από ασίστ του Νίνκοβιτς, στην συνέχεια βρέθηκαν μπροστά στο σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Κρισίτο. Ο Ιταλός κατάφερε να διορθώσει το λάθος του, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 λίγα λεπτά αργότερα.

Η Τζένοα δεν σταμάτησε εκεί και στο 79΄ ο Πιναμόντι ολοκλήρωσε την ανατροπή, καθώς πέτυχε το 3-2 και έδωσε στην ομάδα του το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.